Za rozważenie: Adam Strange DC: Srebrny wiek

Ten post jest złożony pod:

Najważniejsze informacje o stronie głównej,
Wywiady i kolumny

Robert Greenberger

Robert Greenberger

Wyobraź sobie, że jeśli chcesz, że jesteś archeologiem pracującym nad wykopaliskiem, gdy czujesz się mrowienie. Mrugasz i nagle nie jesteś już na ziemi, ale gdzieś obcy, z podobną atmosferą i grawitacją, ale technologią wykraczającą poza wszystko, co rozpoznajesz. Krótko mówiąc, jesteś poinformowany, że przebywasz teraz na planecie Rann, 25 bilionów mil od Ziemi. Twój gospodarz jest słynnym naukowcem o imieniu Sardath, który wyjaśnia to, ponieważ majstrował za nowym urządzeniem transportowym, nazwanym Zeta Beam. Potem poznajesz jego wspaniałą córkę, Alannę, i nie dbasz już o powrót do domu. Niestety, było to zbyt piękne, aby mogło być prawdziwe, ponieważ efekty wiązki okazały się tymczasowe i zwrócicie się na Ziemię.

Showcase #17

Lata 50. XX wieku było dekadą, w której science fiction był bardzo modny, więc nie było zaskoczeniem, że w 1957 r. Dyrektor redakcyjny DC Comics, Irwin Donenfeld, zapytał redaktorów Julie Schwartz i Jack Schiff do każdego stworzenia nowej serii SF, jeden zestaw w teraźniejszości, jeden w przyszłości. Biorąc pod uwagę pierwszy wybór, Schiff złapał przyszłość i poszedł, aby stworzyć Space Ranger. Schwartz, fan SF od dzieciństwa, agent pisarzy SF i jeden z najsilniejszych redaktorów DC, czuli, że czytelnicy łatwiej identyfikowaliby się z bohaterem z teraźniejszości.

Schwartz postanowił pracować nad stworzeniem nowego bohatera, współpracując z pisarzem Gardnerem Foxem, który był jednym z jego najskuteczniejszych scenariuszy. Wymyślili Adama Strange, który zostałby przeniesiony do innego świata i miał przygody. Donenfeld zatwierdził koncepcję i zaplanował przygody na innych światach dla problemów nr 17-19 Showcase, po dwóch wydatkach Schiffa dla Space Ranger.

Adam Strange: The Silver Age Volume One

Podczas gdy obie postacie sprzedawały się wystarczająco dobrze, aby każdy zarobił bohaterowie w linii DC, to Adam Strange przeżył w myślach fanów, głównie dzięki wyobraźni opowieści Foxa i spojrzeniu na życie Carmine Infanitno wokół galaktyki. Początkowa seria opowiadań jest przepakowana w Adam Strange: The Silver Age Volume One, zbieranie Showcase #17-19 i Mystery in Space #53-74.

Z czasem Sardath i Strange wypracowali dokładne obliczenia, które dziwne wiedzieli, gdzie musi być, gdzieś na półkuli południowej, aby następna wiązka go znalazła i sprowadzić z powrotem do Ranna i Alanny. Jednak każda wizyta wydawała się dobrze przykazana od czasu nowego zagrożenia dla życia na świecie lub w sąsiedniej przestrzeni wymaganej uwagi, a dziwne okazało się, że ma bystry intelekt, który jest w stanie określić najlepszy sposób na uratowanie dnia.

Było to zaradne, a także formalne, ciężkie w fabule, podobnie jak Handlowe podejście Schwartza do opowiadania historii. Kolejnym charakterystycznym ruchem Schwartz było uczynienie z Alanną jego partnerem w przygodach, silnym wzorze żeńskiemu, w przeciwieństwie do bardziej stereotypowej damy w niebezpieczeństwie.

Carmine Infantino początkowo został wykorzystany do projektu, ale artysta zaangażował się w globalną trasę koncertową z National Cartoonists Society, więc Schwartz obiecał, jeśli pójdzie do serii, dostawał pracę. W międzyczasie zlecił okładkę Murphy’ego Andersona, który po raz pierwszy zaprojektował czerwony i biały strój, ale sztuka została odrzucona, a zadanie trafiło do Gil Kane’a, który dał dziwne krótkie rękawy. Mike Sekowsky, Frank Giacoia, Joe Giella, Bernard Sachs i Sy Barry poradzili sobie z ołówkami i atramentami dla opowieści.

Tajemnica w przestrzeni #53

Sprzedaż była na tyle silna, że ​​wkrótce po Showcase #19 (marzec-kwietnia 1959) Adam zamieszkał jako funkcja okładki tajemnicy w kosmosie, zaczynając od wydania nr 53 (sierpień 1959). Infantino podjął obowiązki artystyczne, nienawidziło krótkich rękawów i uzyskało zgodę na ich dłuższe, ale w przeciwnym razie projekt pozostał nienaruszony. Niedługo Infantino było solidnym artystą pracującym we wszystkich gatunkach i był jednym z najbardziej płodnych artystów Schwartza. Niezadowolony ze swoich wysiłków, Infantino uczestniczył w lidze artystycznej przez dwa lata, a praca w ramach Williama C. McNulty’ego spowodowała znaczną ewolucję w jego stylu.

Podczas gdy spojrzenie na to można zobaczyć w jego współczesnej pracy nad Flashem, naprawdę zbadał tutaj projekt i kompozycję. Gdy dorastał, Schwartz nie pochwalił zmieniającego się stylu, czując, że odbiegł od czystszego stylu domu, do którego był przyzwyczajony. Może to wyjaśnić, dlaczego był obciążony atramentami stosunkowo ciężkimi, co nie podobało się Infantino.

Podczas gdy większość towarzyszy Adam Strange z Infantino i Andersonem, zobaczysz Bernard Sachs (#53-55, 58-62) i Joe Giella (71, 73), rysują sporo z tych historii Anderson (#56-57, 63- 70, 72, 74) osiedlił się jako stały atrament.

W Carmine Infantino: Penciler, wydawca, Provocateur, powiedział Jimowi Amashowi atramentom narzekającym na pracę nad jego ewoluującymi ołówkami. „Czuli, że muszą naprawić mój rysunek. Byłem bardzo wkurzony. Ale Murphy później zrozumiał, co robiłem i tak powiedział. Atramy Murphy’ego dały moją pracęKomercyjny wygląd, który lubili fani. Muszę przyznać, że jako zespół Murphy i ja stali się popularni. Daliśmy DC dobry, solidny wygląd, który włączył fanów. ”

Adam Strange był wystarczająco popularny, aby zdobyć strony podczas jego biegu w MIS, a nawet był rozważany za członkostwo w Justice League of America (spotkali się w klasycznej historii, która otworzy tom drugi). Wizualnie wszystkie uznanie trafiają do Infantino, ale kreatywne dylematy Foxa i ciekawe rasy obcych zasługują na to.

Tajemnica w przestrzeni #68

Z nielicznymi wyjątkami Fox nie powtórzył swoich ras ani wrogów. Do innych było ponowne wykorzystanie Tornado Tyranta z numeru nr 61 (który skończył animację Androida Red Tornado), ale Fox lubił swoje Duna Diabły z nr 68, więc zaczęli powtarzać się od wydania nr 70. W numerze nr 73 Fox wysyła dziwne 100 000 lat w przyszłość, prekursor tego, co Schiff zrobiłby do serii, gdy przydzielono go, gdy Schwartz i Infantino otrzymali Batmana na reanimentację.

Adam Strange jest zdecydowanie produktem jego czasów, ale także człowiekiem jutra, a jego najwcześniejsze wyczyny przynoszą prostą radość, jaką należy doświadczyć w tym ekonomicznym tomie.

Zakup

Adam Strange: The Silver Age Volume One

Klasyczne okładki z bazy danych Grand Comics.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Previous post Gorący mózg Markleya: Cześć Joe!
Next post Vampirella spotyka Barnabas Collins Dark Shadows w ciemnych cieniach/Vampirella #1 od Dynamite Entertainment!